Сайт призначений виключно для фахівців охорони здоров'я в Україні

Шукати

Menu

Close

АвторизуватисяВийти
Наші препаратиТерапевтичні напрямиМатеріали і медіацентрМатеріали і медіацентрНовиниПодіїМатеріали для завантаженняВідеоБудьмо на зв’язкуБудьмо на зв’язкуЗв'язатися з намиКонтакти для запитів медичної інформації

Меню

Згорнути

ГоловнаДепо-МедролСолу-МедролМедрол Ресурси та підтримкаПодіїВідеоМатеріали
МЕДРОЛ

Показання

Спосіб застосування
та дози

Безпека

Tab Number 4

Tab Number 5

Показання

Медрол - потужний протизапальний стероїд. Він має більш виражену протизапальну активність і меншу схильність до затримки натрію та води, ніж преднізолон. Відносна активність метилпреднізолону та гідрокортизону становить щонайменше чотири до одного.

Медрол показаний при станах, що потребують глюкокортикоїдної активності, таких як:

Ендокринні захворювання.
Первинна і вторинна недостатність коркового шару надниркових залоз (при цьому препаратами першого ряду є гідрокортизон або кортизон; у разі необхідності синтетичні аналоги можна застосовувати у поєднанні з мінералокортикоїдами; одночасне застосування мінералокортикоїдів особливо важливе для лікування дітей раннього віку).

Вроджена гіперплазія надниркових залоз. Негнійний тиреоїдит. Гіперкальціємія при злоякісних пухлинах.

Неендокринні захворювання.

   1. Ревматичні захворювання.
Як додаткова терапія для короткочасного застосування (для виведення хворого із гострого стану або при загостренні процесу) при таких захворюваннях:
 -    псоріатичний артрит;
 -    ревматоїдний    артрит, включаючи    ювенільний  ревматоїдний    артрит (в окремих випадках може бути потрібною підтримуюча терапія низькими дозами);
 -    анкілозуючий спондиліт;
 -    гострий і підгострий бурсит;
 -    гострий неспецифічний тендосиновіт;
 -    гострий подагричний артрит;
 -    посттравматичний остеоартрит;
 -    синовіт при остеоартриті;
 -    епікондиліт.

   2. Колагенози.
У період загострення або в окремих випадках як підтримуюча терапія при таких захворюваннях:
 -    системний червоний вовчак;
 -    системний дерматоміозит (поліміозит);
 -    гострий ревмокардит;
 -    ревматична поліміалгія при гігантоклітинному артеріїті.

   3. Шкірні захворювання.
 -    Пухирчатка;
 -    бульозний герпетиформний дерматит;
 -    тяжка мультиформна еритема (синдром Стівенса – Джонсона);
 -    ексфоліативний дерматит;
 -    фунгоїдний мікоз;
 -    тяжкий псоріаз;
 -    тяжкий себорейний дерматит.

   4. Алергічні стани.
Для лікування нижчезазначених тяжких та інвалідизуючих алергічних станів у разі неефективності стандартного лікування:
 -    сезонний або цілорічний алергічний риніт;
 -    сироваткова хвороба;
 -    бронхіальна астма;
 -    реакції гіперчутливості до лікарських засобів;
 -    контактний дерматит;
 -    атопічний дерматит.

   5. Захворювання очей.
Тяжкі гострі і хронічні алергічні та запальні процеси з ураженням очей та придаткового апарату, такі як:
 -    алергічні крайові виразки рогівки;
 -    ураження очей, спричинене Herpes zoster;
 -    запалення переднього відділу ока;
 -    дифузний задній увеїт та хоріоїдит;
 -    симпатична офтальмія;
 -    алергічний кон’юнктивіт;
 -    кератит;
 -    хоріоретиніт;
 -    неврит зорового нерва;
 -    ірит та іридоцикліт.

   6. Захворювання органів дихання.
 -    Симптоматичний саркоїдоз;
 -    синдром Лефлера, що не піддається терапії іншими методами;
 -    бериліоз;
 -    фульмінантний або дисемінований легеневий туберкульоз (застосовується у комбінації з відповідною протитуберкульозною хіміотерапією);
 -    аспіраційний пневмоніт.

   7. Гематологічні захворювання.
 -    Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура у дорослих;
 -    вторинна тромбоцитопенія у дорослих;
 -    набута (аутоімунна) гемолітична анемія;
 -    еритробластопенія (еритроцитарна анемія);
 -    вроджена (еритроїдна) гіпопластична анемія.

   8. Онколологічні захворювання.
Як паліативна терапія при таких захворюваннях:
 -    лейкози і лімфоми у дорослих;
 -    гострий лейкоз у дітей.

   9. Набряковий синдром.
Для індукції діурезу або усунення протеїнурії при нефротичному синдромі без уремії, ідіопатичного типу або зумовленому системним червоним вовчаком.

   10. Захворювання травного тракту.
Для виведення хворого з критичного стану при таких захворюваннях:
 -    виразковий коліт;
 -    хвороба Крона.

   11. Захворювання нервової системи.
 -    Розсіяний склероз у фазі загострення;
 -    набряк мозку, спричинений пухлиною мозку.

   12. Захворювання інших органів і систем.
 -    Туберкульозний менінгіт з субарахноїдальним блоком або при загрозі розвитку блока, у поєднанні з відповідною протитуберкульозною хіміотерапією;
 -    трихінельоз з ураженням нервової системи або міокарда.

   13. Трансплантація органів.
Спосіб застосування та дози

Хрестоподібна насічка на таблетках не є функціональною та не призначена для поділу таблетки.

Початкова доза лікарського засобу може варіювати залежно від показань. При менш тяжких захворюваннях зазвичай бувають достатніми нижчі дози, хоча окремим пацієнтам можуть бути потрібні і вищі початкові дози. Терапія високими дозами може бути застосована при таких клінічних ситуаціях, як набряк мозку (200–1000 мг/добу), трансплантація органів (до 7 мг/кг/добу) та розсіяний склероз. У лікуванні розсіяного склерозу у фазі загострення пероральне застосування метилпреднізолону по 500 мг/добу протягом 5 днів або по 1000 мг/добу протягом 3 днів є ефективним.

Після досягнення задовільного ефекту, слід підібрати індивідуальну підтримуючу дозу шляхом поступового зменшення початкової дози через певні проміжки часу до найнижчої дози, яка дасть змогу підтримувати досягнутий клінічний ефект. Слід пам’ятати, що необхідний постійний контроль дозування препарату. До ситуацій, за яких може виникнути потреба коригування дози препарату, належать: зміни клінічного стану, зумовлені настанням ремісії або загостренням захворювання; індивідуальна відповідь пацієнта на препарат; вплив на пацієнта стресових ситуацій, що прямо не пов’язані з основним захворюванням, на яке спрямована терапія. В останньому випадку може виникнути необхідність збільшити дозу метилпреднізолону на певний період часу, залежно від стану пацієнта.

Слід підкреслити, що потрібна доза може варіювати і її слід підбирати індивідуально, залежно від характеру захворювання та реакції пацієнта на терапію.

АЛЬТЕРНУЮЧА ТЕРАПІЯ (АТ)
Альтернуюча терапія – це такий режим дозування кортикостероїдів, при якому подвоєна добова доза кортикостероїду призначається через день, уранці. Метою такого виду терапії є досягнення у пацієнта, який потребує тривалої терапії, максимальних переваг застосування кортикостероїдів при зведенні до мінімуму деяких небажаних ефектів, включаючи пригнічення гіпофізарно-надниркової системи, кушингоїдний стан, синдром відміни кортикостероїдів і пригнічення росту у дітей.

Діти

Препарат застосовують у педіатричній практиці.

Слід ретельно стежити за особливостями розвитку і росту немовлят та дітей при застосуванні у них тривалої терапії кортикостероїдами.

У дітей, які отримують глюкокортикоїди щоденно протягом тривалого часу по декілька разів на добу, може відмічатися затримка росту. Такий режим дозування слід використовувати тільки за найбільш нагальними показаннями. Застосування альтернуючої терапії, як правило, дає змогу уникнути цього побічного ефекту або звести його до мінімуму (див. розділ «Спосіб застосування та дози. Альтернуюча терапія»).

БезпекаТаблетки Медролу протипоказані:
  • Пацієнтам з системними грибковими інфекціями
  • Пацієнтам із системними інфекціями, якщо не застосовується специфічна протимікробна терапія
  • Пацієнтам з підвищеною чутливістю до діючої речовини або до будь-якої з допоміжних речовин (див. розділ "Склад")
Введення живих або живих ослаблених вакцин протипоказане пацієнтам, які отримують імуносупресивні дози кортикостероїдів.

Особливі застереження та запобіжні заходи при застосуванні

Імунодепресивні ефекти/підвищена сприйнятливість до інфекцій

Кортикостероїди можуть підвищувати сприйнятливість до інфекцій, можуть маскувати деякі ознаки інфекції, а під час їх застосування можуть з'являтися нові інфекції. Пригнічення запальної реакції та імунної функції підвищує сприйнятливість до грибкових, вірусних і бактеріальних інфекцій та їх тяжкість. Клінічна картина часто може бути нетиповою і може досягти запущеної стадії до того, як її розпізнають.

Пацієнти, які приймають лікарські засоби, що пригнічують імунну систему, більш сприйнятливі до інфекцій, ніж здорові люди. Наприклад, вітряна віспа та кір можуть мати більш важкий або навіть смертельний перебіг у неімунізованих дітей або дорослих, які приймають кортикостероїди.

Введення живих або живих ослаблених вакцин протипоказане пацієнтам, які отримують імуносупресивні дози кортикостероїдів. Відповідь антитіл на інші вакцини може бути знижена..

Застосування кортикостероїдів при активному туберкульозі слід обмежити тими випадками фульмінантного або дисемінованого туберкульозу, коли кортикостероїд використовується для лікування захворювання в поєднанні з відповідною протитуберкульозною терапією. Якщо кортикостероїди показані пацієнтам з латентним туберкульозом або туберкуліновою реактивністю, необхідне ретельне спостереження, оскільки може відбутися реактивація захворювання. Під час тривалої терапії кортикостероїдами такі пацієнти повинні отримувати хіміопрофілактику.

Повідомлялося про випадки саркоми Капоші у пацієнтів, які отримують кортикостероїдну терапію. Припинення прийому кортикостероїдів може призвести до клінічної ремісії.

Роль кортикостероїдів у лікуванні септичного шоку була суперечливою, оскільки перші дослідження повідомляли як про корисні, так і про шкідливі ефекти. Результати досліджень, що проводилися пізніше, свідчили про те, що кортикостероїди як додаткова терапія мали сприятливий вплив у пацієнтів із встановленим септичним шоком, в яких відзначалася недостатність надниркових залоз. Однак їх рутинне застосування при септичному шоці не рекомендується. Систематичний огляд коротких курсів високих доз кортикостероїдів не підтримав їх використання. Однак мета-аналізи та огляди вказують на те, що триваліші курси (5-11 днів) низьких доз кортикостероїдів можуть знизити смертність.

Імунна система

Оскільки рідкісні випадки шкірних реакцій та анафілактичних/анафілактоїдних реакцій спостерігалися у пацієнтів, які отримували кортикостероїдну терапію, перед застосуванням препарату слід вжити відповідних застережних заходів, особливо якщо у пацієнта в анамнезі є алергія на будь-який лікарський засіб.

Ендокринний вплив

Пацієнтам, яким проводять терапію кортикостероїдами та які піддаються  впливу незвичної стресової ситуації, показане підвищення дози швидкодіючих кортикостероїдів до, під час та після стресової ситуації.

Кортикостероїди, що застосовуються протягом тривалого періоду часу у фармакологічних дозах, можуть призводити до пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи (вторинна адренокортикальна недостатність). Ступінь і тривалість адренокортикальної недостатності варіюють у різних пацієнтів і залежать від дози, частоти, часу застосування, а також тривалості терапії глюкокортикоїдами. Цей ефект може бути мінімізований шляхом застосування альтернуючої терапії (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

При раптовій відміні глюкокортикоїдів може розвиватися гостра недостатність надниркових залоз, що може призвести до летального наслідку.

Адренокортикальна недостатність, спричинена введенням препарату, може бути мінімізована шляхом поступового зниження дози. Цей тип відносної недостатності може утримуватися протягом місяців після відміни терапії; отже, якщо у цей період виникне будь-яка стресова ситуація, то гормональну терапію необхідно відновити. Оскільки можливий негативний вплив на секрецію мінералокортикоїдів, слід одночасно застосовувати мінералокортикоїди та/або вживати сіль.

Після різкого припинення застосування глюкокортикоїдів може також розвиватися синдром відміни стероїдів, на перший погляд не пов’язаний з недостатністю кори надниркових залоз. Симптомами такого синдрому є: анорексія, нудота, блювання, летаргія, головний біль, підвищення температури тіла, біль у суглобах, десквамація, міалгія, зменшення маси тіла і/або артеріальна гіпотензія. Вважається, що ці ефекти є наслідком раптової зміни концентрації глюкокортикоїдів, а не низьких рівнів кортикостероїдів.

Оскільки глюкокортикоїди можуть спричиняти чи посилювати синдром Кушинга, пацієнтам із хворобою Кушинга слід уникати їх застосування.

Відзначається більш виражений вплив кортикостероїдів на хворих із гіпотиреоїдизмом.

Порушення метаболізму та харчування

Кортикостероїди, включаючи метилпреднізолон, можуть підвищувати рівень глюкози в крові, погіршувати перебіг вже існуючого діабету та підвищувати схильність до цукрового діабету в осіб, які отримують тривалу терапію кортикостероїдами.

Необхідна особлива обережність при розгляді питання про застосування системних кортикостероїдів пацієнтам з цукровим діабетом (або сімейним анамнезом цукрового діабету), а також необхідний частий моніторинг стану пацієнта.

Психічний вплив

При    застосуванні    кортикостероїдів    можливе    виникнення    різноманітних   психічних розладів: від ейфорії, безсоння, змін настрою, зміни особистості та тяжкої депресії до виражених психотичних маніфестацій. Крім того, на тлі прийому кортикостероїдів може посилюватися вже існуюча емоційна нестабільність і схильність до психотичних реакцій. При застосуванні системних стероїдів можуть розвиватися потенційно тяжкі психічні побічні реакції (див. розділ «Побічні реакції»). 

Симптоми зазвичай виникають протягом кількох днів чи тижнів з часу початку терапії. Більшість реакцій зникають після зменшення дози чи відміни препарату, хоча може бути необхідним спеціальне лікування. Повідомлялося про виникнення реакцій з боку психіки при відміні кортикостероїдів; їхня частота невідома. Пацієнтам та особам, які за ними доглядають, слід рекомендувати звертатися до лікаря, якщо у пацієнта розвиваються будь-які розлади з боку психіки, особливо якщо є підозри на розвиток депресивного настрою або виникнення суїцидальних думок. Пацієнти та особи, які за ними доглядають, повинні проявляти пильність щодо можливих психічних розладів, які можуть виникнути під час застосування або одразу після поступового зниження дози чи відміни системних стероїдів.

Збільшення дози швидкодіючих кортикостероїдів до, під час та після стресової ситуації показано пацієнтам, які приймають кортикостероїди та піддаються впливу незвичної стресової ситуації.

Вплив на нервову систему

Особливої обережності потребує застосування системних кортикостероїдів пацієнтам із судомними розладами та міастенією гравіс (див. розділ "Розлади з боку опорно-рухового апарату"), а також необхідний частий моніторинг стану пацієнта.

Були повідомлення про епідуральний ліпоматоз у пацієнтів, які приймають кортикостероїди, як правило, при тривалому застосуванні у високих дозах.

Офтальмологічні ефекти

Порушення зору можуть спостерігатися при системному та місцевому застосуванні кортикостероїдів. Якщо у пацієнта спостерігаються такі симптоми, як нечіткість зору або інші порушення зору, слід розглянути питання про направлення пацієнта до офтальмолога для оцінки можливих причин, які можуть включати катаракту, глаукому або рідкісні захворювання, такі як центральна серозна хоріоретинопатія (ЦСХ), про які повідомлялося після застосування системних та місцевих кортикостероїдів. ЦСХ може призвести до відшарування сітківки.

При ураженні очей, спричиненому вірусом простого герпесу, кортикостероїди слід застосовувати з обережністю, оскільки при цьому можлива перфорація рогівки. При тривалому застосуванні кортикостероїдів може розвинутися задня субкапсулярна катаракта і ядерна катаракта (особливо у дітей), екзофтальм чи підвищення внутрішньоочного тиску, що може призвести до глаукоми з можливим ураженням зорового нерва. У пацієнтів, які застосовують глюкокортикоїди, зростає ймовірність розвитку вторинних інфекцій ока, спричинених грибами і вірусами.

Застосування кортикостероїдів було пов’язане з розвитком центральної серозної хоріоретинопатії, яка може призводити до відшарування сітківки.

Кардіальні події

Несприятливий вплив глюкокортикоїдів на серцево-судинну систему, такий як дисліпідемія та артеріальна гіпертензія, може призвести до виникнення додаткових серцево-судинних ефектів у пацієнтів з наявними факторами серцево-судинного ризику при застосуванні високих доз та тривалих курсів лікування. Відповідно, кортикостероїди слід застосовувати таким пацієнтам з обережністю, а також приділяти увагу модифікації ризиків та додатковому кардіологічному моніторингу, якщо це необхідно. Низькі дози та альтернуюча терапія можуть знизити частоту виникнення ускладнень при проведенні терапії кортикостероїдами.

Пацієнтам із застійною серцевою недостатністю системні кортикостероїди слід застосовувати з обережністю та лише у разі нагальної потреби.

Судинні впливи

Повідомлялося про випадки тромбозу, у тому числі венозної тромбоемболії, при застосуванні кортикостероїдів. Тому слід дотримуватись обережності при призначенні кортикостероїдів пацієнтам, які мають тромбоемболічні розлади або можуть бути схильні до них.

Кортикостероїди слід застосовувати з обережністю пацієнтам з артеріальною гіпертензією.

Вплив на шлунково-кишковий тракт

Високі дози кортикостероїдів можуть спричиняти розвиток гострого панкреатиту.
Не існує єдиної думки з приводу того, що саме кортикостероїди спричиняють розвиток пептичної виразки шлунка у ході терапії. Однак глюкокортикоїдна терапія може маскувати симптоми пептичної виразки, тому можливе виникнення перфорації або кровотечі без вираженого больового синдрому. Терапія глюкокортикоїдами може маскувати перитоніт або інші ознаки або симптоми, що асоціюються із порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту, такі як перфорація, обструкція або панкреатит. У комбінації з НПЗП ризик розвитку шлунково-кишкових виразок підвищується.

Кортикостероїди слід призначати з обережністю при неспецифічному виразковому коліті, якщо є ризик перфорації, утворення абсцесу або іншої гнійної інфекції; при дивертикуліті; у разі нещодавно накладених кишкових анастомозів; при активній або латентній пептичній виразці.

Гепатобіліарний вплив

Повідомлялося про гепатобіліарні розлади, які мали оборотний характер після відміни препарату.

Отже, належний моніторинг є необхідним.

Вплив на опорно-руховий апарат

Повідомлялося про гостру міопатію при застосуванні високих доз кортикостероїдів, яка найчастіше виникає у пацієнтів з порушеннями нервово-м'язової передачі (наприклад, міастенія гравіс) або у пацієнтів, які отримують супутню терапію антихолінергічними засобами, такими як препарати, що блокують нервово-м'язову передачу (наприклад, панкуроній). Ця гостра міопатія є генералізованою, може залучати очні та дихальні м'язи і призводити до тетрапарезу. Можливе підвищення рівня креатинкінази. Клінічне покращення або одужання після відміни кортикостероїдів може тривати від кількох тижнів до кількох років.

Остеопороз є поширеним (але рідко діагностованим) побічним ефектом, асоційованим із тривалим застосуванням високих доз глюкокортикоїдів.

Нирки та сечовидільна система

Застосовувати з обережністю пацієнтам з системною склеродермією, оскільки спостерігалося збільшення кількості випадків виникнення склеродермічного ниркового кризу при застосуванні кортикостероїдів, у тому числі метилпреднізолону. Кортикостероїди слід застосовувати з обережністю пацієнтам із нирковою недостатністю.

Травми, отруєння та процедурні ускладнення

Системні кортикостероїди не показані і тому не мають застосовуватись для лікування черепно-мозкових травм. Багатоцентрове дослідження виявило збільшення смертності через 2 тижні і через 6 місяців після травми у пацієнтів, які приймали метилпреднізолон, порівняно з тими, хто приймав плацебо. Причинно-наслідкового зв’язку з лікуванням метилпреднізолоном не встановлено.

Інше

Оскільки ускладнення при лікуванні глюкокортикоїдами залежать від величини дози препарату і тривалості терапії, у кожному випадку слід проводити ретельну оцінку співвідношення користі від застосування препарату і потенційного ризику при визначенні як дози і тривалості лікування, так і вибору режиму застосування – щоденного чи переривчастим курсом.

При проведенні лікування кортикостероїдами слід призначати найнижчу можливу дозу, що забезпечує достатній терапевтичний ефект, і коли стає можливим зниження дози, то це зниження слід проводити поступово.

Вважається, що супутнє лікування інгібіторами CYP3A, включаючи препарати, що містять кобіцистат, підвищує ризик розвитку системних побічних ефектів. Слід уникати такої комбінації, якщо тільки користь не переважає підвищений ризик системних побічних ефектів кортикостероїдів, у такому випадку пацієнти повинні перебувати під наглядом для виявлення системних побічних ефектів кортикостероїдів.

Аспірин та нестероїдні протизапальні засоби слід з обережністю застосовувати разом з кортикостероїдами.

Повідомлялося про розвиток феохромоцитомного кризу, який може бути летальним, після застосування системних кортикостероїдів. Кортикостероїди слід призначати пацієнтам з підозрою на феохромоцитому або з діагностованою феохромоцитомою лише після відповідної оцінки співвідношення ризик/користь.

Препарат містить лактози моногідрат, тому його не слід застосовувати пацієнтам із рідкісними спадковими формами непереносимості галактози, дефіцитом лактази Лаппа або синдромом глюкозо-галактозної мальабсорбції.

Препарат містить сахарозу, тому пацієнтам із встановленою непереносимістю деяких цукрів необхідно проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей лікарський засіб.

Діти

Препарат застосовують у педіатричній практиці.

Слід ретельно стежити за особливостями розвитку і росту немовлят та дітей при застосуванні у них тривалої терапії кортикостероїдами.

У дітей, які отримують глюкокортикоїди щоденно протягом тривалого часу по декілька разів на добу, може відмічатися затримка росту. Такий режим дозування слід використовувати тільки за найбільш нагальними показаннями. Застосування альтернуючої терапії, як правило, дає змогу уникнути цього побічного ефекту або звести його до мінімуму (див. розділ «Спосіб застосування та дози. Альтернуюча терапія»).

Немовлята та діти, які перебувають на тривалій кортикостероїдній терапії, піддаються особливому ризику підвищення внутрішньочерепного тиску.

Високі дози кортикостероїдів можуть викликати панкреатит у дітей.


Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
 

Метилпреднізолон є субстратом ферменту цитохрому Р450 (CYP) і метаболізується переважно ферментом CYP3A4. CYP3A4 є домінуючим ферментом найчисленнішої підродини CYP у печінці дорослих людей. Він каталізує 6β-гідроксилювання стероїдів, що є важливим етапом метаболізму першої фази як для ендогенних, так і для синтетичних кортикостероїдів. Багато інших сполук також є субстратами CYP3A4, деякі з них (а також інші лікарські засоби) можуть змінювати метаболізм глюкокортикоїдів шляхом індукції (посилення регуляції) або інгібування ферменту CYP3A4.

Індуктори CYP3A4

Антибіотики, протитуберкульозні (рифампін, рифабутин); протисудомні (фенобарбітал, фенітоїн, примідон, карбамазепін)

Препарати, що індукують активність CYP3A4, як правило, збільшують печінковий кліренс, що призводить до зниження концентрації в плазмі лікарських засобів, які є субстратами для CYP3A4. Сумісне застосування може потребувати збільшення дози метилпреднізолону для досягнення бажаного результату.

Субстрати CYP3A4

Протисудомні (карбамазепін); протиблювотні (апрепітант, фосапрепітант); протигрибкові (ітраконазол, кетоконазол); блокатор кальцієвих каналів (дилтіазем); оральні контрацептиви (етинілестрадіол/норетиндрон); Імунодепресанти (циклоспорин, циклофосфамід, такролімус); Макролідні антибактеріальні засоби (кларитроміцин, еритроміцин); Противірусні засоби (інгібітори ВІЛ-протеази); Фармакокінетичні підсилювачі (кобікстат)

У присутності іншого субстрату CYP3A4 печінковий кліренс метилпреднізолону може бути порушений, що потребує відповідного коригування дозування. Не виключено, що побічні ефекти, пов'язані із застосуванням одного з препаратів, можуть мати більшу ймовірність виникнення при сумісному застосуванні.

  1. При одночасному застосуванні циклоспорину та метилпреднізолону відбувається взаємне пригнічення метаболізму, що може призвести до підвищення плазмових концентрацій одного або обох препаратів. Тому не виключено, що небажані явища, пов'язані із застосуванням кожного з препаратів окремо, можуть мати більшу ймовірність виникнення при сумісному застосуванні.

  2. Інгібітори протеази, такі як індинавір і ритонавір, можуть призводити до збільшення концентрації кортикостероїдів в плазмі крові.

  3. Кортикостероїди можуть індукувати метаболізм інгібіторів ВІЛ-протеази, що призводить до зниження їх концентрації в плазмі крові.
Інгібітори CYP3A4

Макролідний антибактеріальний засіб (тролеандоміцин); грейпфрутовий сік; агоніст кальцію (мібефрадил); антагоніст гістамінових Н2-рецепторів (циметидин); антибактеріальний засіб (ізоніазид); протиблювотний засіб (апрепітант, фосапрепітант); протигрибковий засіб (ітраконазол, кетоконазол); Блокатор кальцієвих каналів (дилтіазем); Оральні контрацептиви (етинілестрадіол/норетиндрон); Імунодепресанти (циклоспорин); Макролідні антибактеріальні засоби (кларитроміцин, еритроміцин); Противірусні засоби (інгібітори ВІЛ-протеази); Фармакокінетичні підсилювачі (кобікстат)

Препарати, що пригнічують активність CYP3A4, зазвичай знижують печінковий кліренс і підвищують концентрацію в плазмі крові препаратів-субстратів CYP3A4, таких як метилпреднізолон. За наявності інгібітора CYP3A4 дозу метилпреднізолону може знадобитися титрувати, щоб уникнути стероїдної токсичності.

Крім того, існує потенційний вплив метилпреднізолону на збільшення швидкості ацетилювання та кліренсу ізоніазиду.

Ефекти, не опосередковані CYP3A4

НПЗП (аспірин у високих дозах)

  • При одночасному застосуванні кортикостероїдів з НПЗП може підвищуватися частота шлунково-кишкових кровотеч та виразок
  • Метилпреднізолон може збільшити кліренс високих доз аспірину, що може призвести до зниження рівня саліцилатів у сироватці крові. Припинення лікування метилпреднізолоном може призвести до підвищення рівня саліцилатів у сироватці крові, що може спричинити підвищений ризик токсичності саліцилатів
Антихолінергічні засоби (нервово-м'язові блокатори)
  • Повідомлялося про гостру міопатію при одночасному застосуванні високих доз кортикостероїдів та антихолінергічних засобів, таких як нейром'язові блокатори (див. розділ "Особливості застосування" для отримання додаткової інформації)
  • Повідомлялося про антагонізм нервово-м'язових блокуючих ефектів панкуронію та векуронію у пацієнтів, які приймають кортикостероїди. Таку взаємодію можна очікувати з усіма конкурентними нервово-м'язовими блокаторами
Антихолінестеразні засоби
Стероїди можуть зменшити дію антихолінестераз при міастенії гравіс.

Протидіабетичні препарати
Оскільки кортикостероїди можуть підвищувати концентрацію глюкози в крові, може знадобитися корекція дозування протидіабетичних засобів.

Антикоагулянти (пероральні)
Вплив метилпреднізолону на антикоагулянти для перорального застосування є варіабельним. Надходили повідомлення як про посилення, так і про зниження ефектів антикоагулянтів  при  їх  супутньому  застосуванні  з кортикостероїдами. У зв’язку з цим необхідно ретельно стежити за показниками зсідання крові для підтримання бажаного рівня антикоагулянтної дії.

Засоби для виведення калію
При одночасному застосуванні кортикостероїдів з препаратами, що виводять калій (наприклад, діуретиками), пацієнти повинні перебувати під ретельним наглядом на предмет розвитку гіпокаліємії. Існує також підвищений ризик гіпокаліємії при одночасному застосуванні кортикостероїдів з амфотерицином В, ксантенами або бета-2-агоністами.

Інгібітори ароматази (аміноглутетимід)
Пригнічення надниркових залоз, спричинене аміноглутетимідом, може посилити ендокринні зміни, спричинені тривалим лікуванням глюкокортикоїдами.

Фертильність, вагітність та лактація

Фертильність

Доведено, що кортикостероїди знижують фертильність при введенні щурам, однак даних цих досліджень недостатньо.

Вагітність

Результати деяких досліджень на тваринах продемонстрували, що введення самкам кортикостероїдів у високих дозах може призводити до виникнення вад розвитку плода. Хоча немає доказів того, що кортикостероїди обумовлюють виникнення вроджених вад розвитку при застосуванні вагітними жінками, результати досліджень при лікуванні вагітних не повністю виключають ураження плода.

Оскільки адекватних досліджень впливу метилпреднізолону на репродуктивну функцію людини не проводилося, цей лікарський засіб слід призначати при вагітності лише після ретельного оцінювання співвідношення ризик/користь для матері та плода.

Деякі кортикостероїди легко проникають через плацентарний бар’єр. В одному ретроспективному дослідженні відмічалося збільшення частоти випадків низької маси тіла у новонароджених, матері яких приймали кортикостероїди. Було виявлено, що у людей ризик народження з низькою вагою є дозозалежним і може бути мінімізований шляхом
 
застосування нижчих доз кортикостероїдів. Немовлята, матері яких у період вагітності отримували досить високі дози кортикостероїдів, повинні знаходитися під ретельним наглядом для виявлення ознак недостатності кори надниркових залоз, хоча ця недостатність у новонароджених, які зазнавали дії кортикостероїдів внутрішньоутробно, відзначається рідко.

Вплив кортикостероїдів на перебіг і результат пологів невідомий.

У немовлят, матері яких у період вагітності отримували довготривале лікування кортикостероїдами, спостерігалися випадки виникнення катаракти.

Годування груддю

Кортикостероїди проникають у грудне молоко та можуть пригнічувати ріст і впливати на ендогенну продукцію глюкокортикоїдів у немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні. Цей лікарський засіб слід застосовувати жінкам, які годують груддю, лише після ретельного оцінювання співвідношення ризик/користь для матері та немовляти.


Побічні реакції. 
Частота побічних реакцій відображена як: часто (від ≥ 1/100 до < 1/10); нечасто (від ≥ 1/1000 до < 1/100); рідко (від ≥ 1/10000 до < 1/1000); невідомо (частоту не можна встановити за наявними даними).
 

Інфекції та інвазії

часто: інфекції (включаючи підвищену сприйнятливість до виникнення інфекцій та підвищення тяжкості інфекцій з супресією клінічних симптомів); 

невідомо: опортуністичні інфекції, рецидив латентного туберкульозу, перитоніт.

Перитоніт може бути первинною головною ознакою або симптомом розладів шлунково- кишкового  тракту,  таких  як  перфорація,  обструкція  або  панкреатит  (див.  розділ
«Особливості застосування»).

Порушення з боку крові та лімфатичної системи (частота невідома)

Лейкоцитоз.

Розлади імунної системи (частота невідома)

Підвищена чутливість до препарату, анафілактична реакція, анафілактоїдна реакція.

Ендокринні розлади

Часто (від ≥1/100 до <1/10): кушингоїд.

Частота невідома: гіпопітуїтаризм.

Новоутворення доброякісні, злоякісні та неуточнені (включаючи цисти та поліпи) (частота невідома)

Саркома Капоші.

Порушення метаболізму та харчування

Часто (від ≥1/100 до <1/10): затримка натрію, затримка рідини.

Частота невідома: Метаболічний ацидоз; гіпокаліємія; дисліпідемія; порушення толерантності до глюкози; підвищення потреби в інсуліні (або пероральних гіпоглікемічних засобах у хворих на діабет); ліпоматоз; підвищення апетиту (що може призвести до збільшення ваги); епідуральний ліпоматоз.

Психічні розлади

Часто (від ≥1/100 до <1/10): афективні розлади (включаючи депресивний настрій та ейфоричний настрій).

Частота невідома: Психотичний розлад (включаючи манію, марення, галюцинації та шизофренію); психотична поведінка; афективний розлад (включаючи лабільність афекту, психологічну залежність, суїцидальні думки); психічний розлад; зміна особистості; сплутаний стан; тривога; перепади настрою; аномальна поведінка; безсоння; дратівливість.

Розлади нервової системи (частота невідома)

Підвищення внутрішньочерепного тиску (при папілярному набряку [доброякісній внутрішньочерепній гіпертензії]); судоми; амнезія; когнітивні розлади; запаморочення; головний біль.

Розлади зору

Часто (від ≥1/100 до <1/10): катаракта.

Рідко (від ≥1/10 000 до <1/1 000): Нечіткість зору (див. також розділ "Особливі застереження при застосуванні").

Частота невідома: Глаукома; екзофтальм; потоншення рогівки; потоншення склери; хоріоретинопатія.

Розлади вуха та лабіринту (частота невідома)

Запаморочення.

Серцеві розлади (частота невідома)

Застійна серцева недостатність (у схильних до неї пацієнтів); розрив міокарда після інфаркту міокарда.

Судинні розлади

Часто (від ≥1/100 до <1/10): артеріальна гіпертензія.

Частота невідома: гіпотензія; артеріальна емболія; тромботичні явища.

Респіраторні, торакальні та медіастинальні розлади (частота невідома)

Тромбоемболія легеневої артерії; гикавка.

Шлунково-кишкові розлади

Часто (від ≥1/100 до <1/10): пептична виразка (з можливою перфорацією виразки та виразковою кровотечею).

Частота невідома: перфорація кишечнику; шлункова кровотеча; панкреатит; виразковий езофагіт; езофагіт; здуття живота; біль у животі; діарея; диспепсія; нудота.

Гепатобіліарні розлади (частота невідома)

Підвищення рівня печінкових ферментів (наприклад, підвищення рівня аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази).

Захворювання шкіри та підшкірної клітковини

Часто (від ≥1/100 до <1/10): атрофія шкіри; акне.

Частота невідома: Ангіоневротичний набряк; гірсутизм; петехії; екхімози; еритема; гіпергідроз; смуги на шкірі; висип; свербіж; кропив'янка; телеангіектазії.

Захворювання опорно-рухового апарату та сполучної тканини

Часто (від ≥1/100 до <1/10): м'язова слабкість; затримка росту.

Частота невідома: Міалгія; міопатія; атрофія м'язів; остеопороз; остеонекроз; патологічний перелом; невропатична артропатія; артралгія.

Розлади репродуктивної системи та молочної залози (частота невідома)

Нерегулярні менструації.

Загальні розлади та реакції у місці введення

Часто (від ≥1/100 до <1/10): Порушення загоєння.

Частота невідома: Периферичні набряки; втома; нездужання; симптоми відміни - занадто швидке зниження дози кортикостероїдів після тривалого лікування може призвести до гострої надниркової недостатності, гіпотензії та летального наслідку (див. розділ "Особливі застереження при застосуванні").

Дослідження

Часто (від ≥1/100 до <1/10): зниження калію в крові.

Частота невідома: підвищення внутрішньоочного тиску; зниження толерантності до вуглеводів; підвищення рівня кальцію в сечі; підвищення рівня лужної фосфатази в крові; підвищення рівня сечовини в крові; пригнічення реакцій на шкірні тести.

Травми, отруєння та процедурні ускладнення (частота невідома)

Розрив сухожилля (особливо ахіллового); компресійний перелом хребта.

Частота виникнення передбачуваних небажаних побічних ефектів, пов'язаних із застосуванням кортикостероїдів, включаючи гіпоталамо-пітуїтарно-адреналову супресію, корелює з відносною силою дії препарату, дозуванням, часом введення та тривалістю лікування (див. розділ "Особливі застереження та заходи безпеки при застосуванні").


Література:

Інструкція для медичного препарата лікарського засобу Медрол. Реєстраційне посвідчення № UA/2047/02/01,№ UA/2047/02/02, № UA/2047/02/03 від 13.05.2017.
Препарати МедролМатеріали по МедролуПереглянути матеріалиLoading
PP-MED-UKR-0114. Квітень 2024

Слід повідомляти про небажані явища. Форми повідомлень та інформацію можна знайти за адресою https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn

Акаунт PfizerProPfizerPro Account

Для отримання доступу до інших матеріалів, ресурсів і отримання повідомлень про препарати та вакцини, які просуває Pfizer

АвторизуватисяЗареєструватисяАкаунтВийти

Цей сайт призначений виключно для фахівців охорони здоров'я в Україні. Якщо ви є звичайним громадянином, який бажає отримати доступ до інформації про певний препарат, відвідайте http://www.drlz.com.ua

 

© Всі права захищено. Представництво "Пфайзер Експорт Бі.Ві" в Україні (2022)

 

PP-UNP-UKR-0019
Виключно для фахівців охорони здоров'я *

"Цей сайт розроблений виключно для використання з професійною метою фахівцями охорони здоров’я в Україні.

Pfizer не гарантує відповідність інформації та сервісів сайту цілям і очікуванням Користувача, його безперебійну та безпомилкову роботу.

Користувач самостійно і за свій рахунок зобов’язується врегулювати всі претензії третіх осіб, пов’язані з діями Користувача при користуванні цим сайтом.

Користувач самостійно несе повну відповідальність за належне використання матеріалів, розміщених на сайті, в тому числі: за використання таких матеріалів у відповідності з вимогами законодавства України, за дотримання авторських прав і прав третіх осіб, а також, за дотримання положень цієї Угоди.

Підтвердіть: "

Так Ні
You are now leaving PfizerPro
​​​​​​​
​​​​​​​You are now leaving www.pfizerpro.co.uk. Links to external websites are provided as a resource to the viewer. This website is neither owned nor controlled by Pfizer Ltd. 

Pfizer accepts no responsibility for the content or services of the linked site other than the information or other materials relating to ​​​​​ Pfizer medicines or 
business which it has provided or reviewed.

PP-PFE-GBR-3859. November 2021
​​​​​​​